Савјет министара о проведби Анекса Ц Споразума о питањима сукцесије бивше СФРЈ - 105. сједница

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Савјет министара БиХ размотрило је, на данашњој сједници одржаној у Сарајеву, и усвојило Информацију Министарства финансија и трезора о преговорима измеду представника Владиног комитета за преговоре о вањском дугу Албаније (ГЦНЕДА) и представника Босне и Херцеговине, Републике Хрватске, Републике Македоније, Републике Србије, Ц е Горе, Републике Словеније и, с тим у вези, закљуцило: Савјет министара сугласно је за паритет: 1 клириншки долар = 1 америцки долар (УСД); Савјет министара сугласно је да се обрацун камата изврши примјеном шестомјесецне ЛИБОР стопе, поцев од 21.3.2006. као датума потписивања Усуглашеног записника о преговорима измеду експерата Народне банке Србије и Банке Албаније о усуглашавању стања на рацунима албанских банака код Народне банке бивше СФРЈ;Задужује се овлаштени представник БиХ у Одбору за расподјелу активе и пасиве бивше СФРЈ из Анекса Ц Споразума о питањима сукцесије да настави активности око припреме Меморандума о разумијевању с албанском страном.

*Савјет министара БиХ прихватио је Информацију Министарства финансија и трезора о имплементацији Резолуције бр. 24 Комитета за расподјелу финансијске имовине и обавеза бивше СФРЈ из Анекса Ц Споразума о питањима сукцесије.

Министарство финансија и трезора задужено је да уложи додатне напоре у имплементацији преосталог дијела Резолуције бр. 24.Овлаштени представник БиХ у Комитету за расподјелу финансијске имовине и обавеза бивше СФРЈ задужен је да ово питање делегира за наредни састанак овог комитета. Према Информацији, Резолуција бр. 24 у финансијском дијелу реализиована је са око 83,60  одсто. БиХ је по овом основу добила 41.703.453,00 КМ у разним валутама, а за расподјелу је остао  спорни износ од 8.162.902,90 КМ.

*Савјет министара БиХ упознат је о Закључку којег је Влада Федерације БиХ донијела на 118. сједници у поводу разматрања Информације о заштити имовине предузећа из надлежности Агенције за приватизацију БиХ у Републици Србији.

Задужује се Министарство спољњих  послова да информише  Предсједништво о закључку Владе Федерациије БиХ са 118. сједнице који се односи на Уредбу Републике Србије о заштити имовине и дијелова предузећа чије је сједиште на територији бивших република СФРЈ, која је у супротности са Међународним споразумом о питањима сукцесије (Анекс Г), ради даљег поступања.

*Савјет министара БиХ утврдио је Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о политици директних страних улагања. Предлагач, Министарство вањске трговине и економских односа, доставиће Приједлог закона Парламентарној скупштини на разматрање по основној законодавној процедури. 

Овим законом бит ће поједностављена административна процедура регистрације директних страних улагања у БиХ, што ће утјецати на стварање једноставнијег пословног окружења и значајнији прилив инвестиција.

Између осталог, измјенама и допунама Закона утврђено је да ће се страно улагање сматрати одобреним уколико надлежни орган у ентитету не донесе одлуку у вези са захтјевом за одобрење страног улагања у року од 30 дана, односно уколико не достави такву одлуку подносиоцу који испуњава законске услове најдаље у року од 60 дана од предаје захтјева.   

*Савјет министара БиХ утврдио је Приједлог основа за  закључивање Уговора о зајму између Босне и Херцеговине и Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) за Пројект гасификације  Средњобосанског кантона. Министарство финансија и трезора доставит ће Приједлог основа Предсједништву БиХ у даљњу процедуру, а за потписника предложен је министар Драган Вранкић. 

Овим уговором предвиђено је финансирање изградње око 40 километара високотлачног транспортног гасовода којим ће се омогућити снабдијевање природним гасом четири општине у Средњобосанском кантону - Травник, Витез, Бусовача и Нови Травник.

За реализацију овог пројекта ЕБРД ће издвојити 17 милиона евра с роком отплате од 15 година укључујући грејс период од три године. Пројект је алоциран на Федерацију БиХ и требао би бити окончан до 31. децембра 2011. године.

*Савјет министара БиХ, на приједлог Министарства финансија и трезора, донио је Закључак о давању сагласности за активности и пројекте Европске инвестиционе банке у Босни и Херцеговини – одобравање зајма Интеса Санпаоло банци д.д. у Сарајеву 

Министарство финансија и трезора у року од 30 дана припремиће писану сагласност и прослиједити је Европској инвестиционој банци која ће закључити Споразум о зајму с Интеса Санпаоло банком д.д  у Сарајеву вриједан 50 милиона еура ради одобравања кредита малим и средњим предузећима која задовољавају критерије ЕИБ-а, а чија дјелатност обухвата трговину и услуге, индустрију, заштиту животне средине, рационалну употребу електричне енергије и приоритетне пројекте у општинама.  Закључак ступа на снагу даном доношења и бит ће достављен Министарству финансија и трезора ради реализације

*Савјет министара БиХ, на приједлог Министарства финансија и трезора, донио је Закључак о давању сагласности за активности и пројекте Европске инвестиционе банке у Босни и Херцеговини – одобравање зајма Раиффеисен Леасингу д.о.о. у Сарајеву.

На овај начин Вијеће министара БиХ дало је сагласност Европској инвестиционој банци да закључи Споразум о зајму с Раиффеисен Леасингом д.о.о. у Сарајеву у износу од 40 милиона еура ради одобравања кредита малим и средњим предузећима која задовољавају критеријума ЕИБ-а, а чија дјелатност обухвата трговину и услуге у индустрији, заштиту животне средине и рационалну употребу електричне енергије те општинама.

Министарство финансија и трезора припремиће прописану сагласност и у року који је одређен Оквирним споразумом, 30 дана од дана пријема захтјева, прослиједити је Европској инвестиционој банци. Закључак ступа на снагу даном доношења и биће достављен Министарству финансија и трезора ради реализације.

*Вијеће министара БиХ упознато је о Закључку којег је Заступнички  дом Парламентарне скупштине БиХ донио на 63. сједници о у поводу расправе о Информацији о усвојеним мјерама за ублажавање негативних ефеката глобалне економске кризе у Босни и Херцеговини.За реализацију овог закључка задужено је Министарство финансија и трезора.

*Савјет министара БиХ усвојио је Информацију Дирекције за економско планирање о кретању макроекономских показатеља за период јануар – аугуст 2009. Године.  Стање индустријске производње у првих осам мјесеци ове године показује да је у Федерацији БиХ, која је више извозно оријентисана, забиљежен њен пад од 10,5 посто, док је у Републици Српској забиљежен раст од 16,7 посто, што представља наставак позитивног тренда након покретања производње у Рафинерији нафте.

 Глобална економска криза одразила се негативно на буџете у БиХ те је забиљежен пад прихода у Буџету ФБиХ у односу на исти период 2008. године за 7,8 посто, а у Републици Српској за 12,9 посто.

Извоз у првих осам мјесеци  ове године у односу на исти период прошле године доживио је пад за 22 посто, а увоз  је смањен  за 26 посто.

Трговински дефицит за првих осам мјесеци ове године достигао је 4,4 милијарде КМ и, у поређењу с прошлом годином,  мањи је за 29 посто.  Укупне иностране инвестиције за осам мјесеци ове године биљеже пад од око шест милиона КМ у односу на исти период прошле године. Поредећи директна страна улагања у првом полугодишту 2009. године са истим периодом у 2008. години, остварен је пад од 52,8 посто. 

Број незапослених лица у БиХ у јулу 2009. године у односу на децембар 2008. године повећан је за 2,9 посто.

Међутим, у овом периоду просјечна плата у БиХ износила је 790 КМ, што представља повећање од осам посто. Такође, за 6,4 посто повећане су пензије у односу на исти период прошле године, тако да је просјечна пензија износила 337 КМ. Номинални раст плата је праћен стабилном стопом инфлације у 2009. години,  па су номиналне и реалне плате готово изједначене.     

*Савјет министара БиХ донио је Одлуку о висини регреса за годишњи одмор у институцијама Босне и Херцеговине за 2009. годину, коју је предложило Министарство финансија и трезора у складу са Законом о платама и накнадама у институцијама БиХ. Одлуком је утврђена висина регреса у износу од 586,00 КМ, што представља значајно смањење у односу на ранији период.  Доношењем ове одлуке стварају се потребни механизми за провођење начела фискалне одговорности и за исплату другог дијела регреса у висини од 86,00 КМ. Овом одлуком стварају се услови да се, са циљем обезбијеђења  макроекономске стабилности у БиХ, смањи укупно издвајање буџетских корисника за накнаду за регрес за годишњи одмор.(крај _Служба за информисање СМ

JUL 2024
Пон Уто Сри Чет Пет Суб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Вијести

 

Посљедње вијести

Усвојен Нацрт закона о буџету институција БиХ и међународних обавеза БиХ за 2024. годину Усвојен Нацрт закона о буџету институција БиХ и међународних обавеза БиХ за 2024. годину
Амиџић и Шелдон потписали грант у износу од 8.000.000,00 евра -Кофинансирање Програма интегрисаног развоја коридора Саве и Дрине Амиџић и Шелдон потписали грант у износу од 8.000.000,00 евра -Кофинансирање Програма интегрисаног развоја коридора Саве и Дрине
Амиџић примио у куртоазну посјету амбасадора Мађарске у БиХ Кристијана Пошу Амиџић примио у куртоазну посјету амбасадора Мађарске у БиХ Кристијана Пошу
Амиџић отворио Регионалну конференцију ЕБРД ГЕФФ - "Грининг Вестерн Балканс" Амиџић отворио Регионалну конференцију ЕБРД ГЕФФ - "Грининг Вестерн Балканс"