Mjere iz nadležnosti VM za ublažavanje posljedica ekonomske krize na gospodarstvo BiH

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Vijece ministara Bosne i Hercegovine na 79. sjednici, kojom je predsjedavao predsjedatelj dr. Nikola Špiric, usvojilo je Prijedlog mjera iz nadležnosti Vijeca ministara za ublažavanje uticaja globalne ekonomske krize na gospodarstvo Bosne i Hercegovine koje je predložilo Ministarstvo financija i trezora. Ove mjere dio su zajednickog i šireg paketa mjera koje ce Vijece ministara BiH provoditi s entitetskim vladama u skladu sa svojim nadležnostima. Paket od 16 mjera iz nadležnosti Vijeca ministara usmjeren je na ocuvanje stabilnosti bankarskog sektora, ublažavanje posljedica krize na gospodarstvo i angažiranje svih raspoloživih javnih sredstava sukladno sa zakonima.

1. Prema prezentiranim pokazateljima financijski sektor u BiH iskazao je znacajnu otpornost na prve udare, ali su tome doprinijele i mjere koje se odnose na smanjenje obaveznih rezervi banaka kod CBBiH, a koje je u okviru zakonskih nadležnosti poduzela CBBiH te podržalo Fiskalno vijece. Smanjenje stope obvezne rezerve sa 18% na 14% i primjena diferencirane stope od 01.01.2009. godine predstavljaju mjere koje se moraju pratiti, a o ucincima primjene ovih mjera CBBiH i entitetske agencije za nadzor banaka moraju nastaviti kontinuiranu suradnju.

2. Povecati visinu osiguranih depozita na 50.000 KM. Ovo je mjera kojom se dodatno štiti bankarski sektor, a Vijece ministara i Ministarstvo financija i trezora ce osigurati potporu EBRD-a i angažiranje sredstava iz IPA fondova kako bi se osigurao fond za povecanje iznosa osiguranih depozita.

3. Povecanje likvidnosti banaka angažiranjem dodatnih slobodnih budžetskih sredstava. Provodenje ove mjere podrazumijeva usvajanje Prijedloga izmjena i dopuna Zakona o financiranju institucija BiH od strane Parlamentarne skupštine BiH. Izmjenama i dopunama Zakona stvaraju se zakonski preduvjeti za ulaganje slobodnih proracunskih sredstava ne samo preko Centralne banke BiH nego i preko poslovnih banaka u BiH. Ovom mjerom se povecaju dodatni izvori sredstava kojima se poboljšava likvidnost banaka i slobodna sredstva stavljaju u funkciju povoljnijeg domaceg kreditiranja.

4. Nastaviti kontinuiranu komunikaciju s udruženjima banaka vezano za mogucnost sniženja kamatnih stopa i eventualnu mogucnost plasmana sredstava u programe koji poticu dodatno upošljavanje, uvažavajuci cinjenicu da su mjerama CBBiH i mjerama Vijeca ministara osiguravaju dodatna likvidna sredstva.

5. Usvojiti Zakon o trošarinama cijom se primjenom osiguravaju dodatna sredstva za proracune entiteta, vrše prilagodavanja s europskim regulativama i osiguravaju balansi oporezivanja s rješenjima koja se primjenjuju u regiji.

6. Implementirati zakonsko rješenje uvodenja posebne cestarine u iznosu 0,10 KM/L derivata nafte kroz Zakon o akcizama i ostale zakone iz oblasti indirektnog oporezivanja kako bi entitetske direkcije, odnosno javna poduzeca za ceste ispoštovale obveze vezane za kredtne aranžmane.

7. Ubrzati procese implementiranja IPA projekata za 2007. i 2008. godine, a posebno za 2009. godinu jer su u planiranim projektima IPA za 2009. godinu sadržani projekti podrške izgradnji infrastrukture i poticaja malim i srednjim poduzecima u iznosu 40 miliona eura.

8. Nastaviti saradnju s medunarodnim financijskim institucijama posebno sa Svjetskom bankom vezano za ubrzanje realiziranja vec odobrenih projekta. Posebno intenzivirati zapocete pregovore po pojedinim aranžmanima i ubrzati realiziranje vec odobrenih projekata.

9. Intenzivirati dijalog s EBRD-om, Europskom investicijskom grupom (ElB i ElF) i Grupom svjetske banke (IBRD, EFC i MIGA) vezano za ukljucivanje u predloženi Zajednicki akcijski plan medunarodnih financijskih institucija u davanju potpore bankarskim sustavima i pozajmljivanju u Centralnoj i Istocnoj Europi. Kroz dijalog insistirati da se dio planirane podrške usmjeri prema bankama kcerkama evropskih banaka koje posluju li BiH kao domace banke.

10. Osigurati dodatnu podršku izvozu povecanjem jamstvenog fonda IGA-e, kao i podršku funkcioniranju jamstvenih fondova na nivou entiteta ili uspostavi jamstvenog fonda na nivou BiH.

11. Održati praksu redovne fiskalne koordinacije putem Fiskalnog vijeca i potaci entitete na harmonizaciju zakonodavstva iz svih oblasti, a posebno iz oblasti direktnih poreza.

12. Donijeti odluke o korištenju raspoloživih sredstava sukcesije prema dogovoru entiteta kako bi se osigurala sredstva za rješavanje obveza na temelju unutarnjeg duga, a planirana sredstva za socijalna davanja u entitetima koristila sukladno realno raspoloživim tekucim izvorima prihoda.

13. Hitno zadužiti Ministarstvo vanjske trgovine, agencije i druga tijela zadužena za stvaranje povoljnijeg poslovnog ambijenta da daju prijedloge izmjena i prilagodavanja zakonske regulative kojom se unapreduje jedinstven ekonomski prostor i poboljšava poslovni ambijent.

14. Poduzeti mjere kako bi se zaustavio rast sudjelovanja placa u javnoj potrošnji. Osigurati usuglašene stavove clanova Fiskalnog vijeca kojima ce se jasno definirati zaustavljanje rasta placa u javnom sektoru i ciljna ogranicenja prilikom projekcija budžeta za 2010. godinu.

15. Poslati preporuke entitetima za otklanjanje proceduralnih prepreka u vezi s povlacenjem sredstava po odobrenim aranžmanima od strane medunarodnih financijskih institucija.

16. Analizirati makroekonomske i fiskalne pokazatelje u 2009. godini i ukoliko postoje trendovi pada, predložiti Fiskalnom vijecu da pokrene aktivnosti vezane za izradu rebalansa proracuna do polovine 2009. godine.

SRPANJ 2024
Pon Uto Sri Čet Pet Sub Ned
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

SEKTORI

KATEGORIJE

Vijesti

 

Posljednje vijesti

Usvojen Nacrt zakona o proračunu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2024. godinu Usvojen Nacrt zakona o proračunu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2024. godinu
Amidžić i Šeldon potpisali grant u iznosu od 8.000.000,00 evra -Kofinanciranje Programa integriranog razvoja koridora Save i Drine Amidžić i Šeldon potpisali grant u iznosu od 8.000.000,00 evra -Kofinanciranje Programa integriranog razvoja koridora Save i Drine
Amidžić primio u kurtoaznu posjetu veleposlanika Mađarske u BiH Kristijana Pošu Amidžić primio u kurtoaznu posjetu veleposlanika Mađarske u BiH Kristijana Pošu
Amidžić otvorio Regionalnu konferenciju EBRD GEFF - " Greening the Western Balkans" Amidžić otvorio Regionalnu konferenciju EBRD GEFF - " Greening the Western Balkans"