Konferencija o suradnji unutarnje i vanjske revizije u javnom sektoru

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

U organizaciji Koordinacijskog odbora središnjih jedinica za harmonizaciju (KO SJH) u Sarajevu je, 22. svibnja 2018. godine, održana konferencija o suradnji unutarnje i vanjske revizije u javnom sektoru u Bosni i Hercegovini.
Konferenciji „Suradnja unutarnje revizije i vrhovnih revizijskih institucija i revizija učinka u javnom sektoru“ nazočilo je oko 180 sudionika: unutarnjih revizora iz institucija Bosne i Hercegovine, unutarnjih revizora iz javnog sektora Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine, te predstavnici Ureda za reviziju institucija BiH.
Ranko Šakota, ravnatelj Središnje harmonizacijske jedinice Ministarstva financija i trezora BiH i predsjedatalje KO SJH, na otvaranju konferencije izrazio je nadu da će ovakvi događaji otvoriti nove kanale komunikacije između unutarnjih i vanjskih revizora koja bi trebala rezultirati jasnijim i svrsishodnijim preporukama revizije.
„Obje revizije imaju svoje mandate, a zajednički cilj im je podizanje kvaliteta upravljanja javnim finansijama“, istakao je Šakota.
Nedžad Hajtić, rukovoditelj Odjeljenja financijske revizije Ureda za reviziju institucija BiH, učesnicima konferencije govorio je o temi „Suradnja unutarnje revizije i vrhovnih revizorskih institucija-aspekt financijske revizije“ .
„Iako vrhovne revizorske institucije i unutarnji revizori imaju različite i jasno definirane uloge, njihov zajednički cilj je promoviranje dobrog upravljanja kroz doprinošenje transparentnosti i odgovornosti za javnu potrošnju, kao i promoviranje efikasne, efektivne i ekonomične javne uprave“, potencirao je Hajtić.
Milovan Bojić iz Glavne službe za reviziju javnog sektora RS sudionicima konferencije održao je prezentaciju o temi  „Revizija učinka – nova perspektiva unutarnje revizije“.
„Osnovni cilj revizije učinka je konstruktivno promoviranje ekonomičnog, efektivnog i efikasnog upravljanja u javnom sektoru. Isto tako, revizija učinka doprinosi jačanju odgovornosti i transparentnosti“, naglasio je Bojić.
O „Odnosu interne i eksterne revizije u javnom sektoru“ na konferenciji je govorila Selma Delić, rukovoditelj jedinice unutarnje revizije Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona.
„Djelatnosti unutarnjeg i vanjskog nadzora međusobno se ne isključuju, nego se dopunjuju. Vanjski revizor ima raznovrsno iskustvo iz velikog broja organizacija o razumijevanju unutarnjih kontrola i unutarnje revizije. Unutarnji revizor ima neprocjenjivo znanje o svojoj organizaciji. Vanjska revizija ima veliki utjecaj na unutarnju reviziju kroz revizorske aktivnosti i preporuke za poboljšanje sustava unutarnjih kontrola. Unutarnji revizori mogu imati veliki utjecaj na vanjsku reviziju u njihovoj prosudbi financijskih izvješća“, kazala je, između ostalog,  Delić.

Odluka o primjeni Međunarodnih standarda za profesionalnu praksu unutarnje revizije