Европска комисија тражи боље интерне контроле у јавном сектору

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Директор Централне хармонизацијске јединице Министарства финансија и трезора БиХ Ранко Шакота о досадашњем развоју система интерних финансијских контрола (PIFC) у институцијама Босне и Херцеговине разговарао је са Рејмондом Хилом, вођом тима за интерну контролу у Генералној дирекцији за буџет Европске комисије.
„Напредак у области интерних финансијских контрола у јавном сектору важна је реформска област по којој ће Европска комисија, такође, мјерити напредак Босне и Херцеговине на путу ка чланству у Европској унији“, казао је Хилл.
Позивајући се на одговоре различитих нивоа власти у БиХ на питања из Упитника Европске комисије, као и на редовно годишње извјештавање путем Пододбора за економска и финансијска питања и статистику,  Хилл је оцијенио да је постојећи законодавни оквир из области PIFC-а у БиХ заснован на добрим европским праксама. Међутим, констатовао је да је спора имплементација практичних рјешења која произлазе из релевантних прописа. Посебно је потенцирао потребу развоја система интерних контрола у јавном сектору у којем ће управљачка одговорност и делегирање овлаштења бити јасно дефинисани и уграђени у законодавни оквир.
Хилл је изразио очекивање да ће дефинисању и даљњем развоју управљачке одговорности у јавном сектору у БиХ помоћи закључци и препоруке из  SIGMA студије „Управљачка одговорност у земљама западног Балкана“.
Директор Шакота подсјетио је да је на нивоу институција БиХ уведен систем PIFC-а, да постоје законске и подзаконске претпоставке за његово функционисање те потенцирао да је имплементација система интерних финансијских контрола најзахтјевнији корак.
„Централна хармонизацијска јединица Министарства финансија и трезора БиХ у 2017. и 2018. години посветила је пажњу унапређењу подзаконских аката из области интерне ревизије и финансијског управљања и контроле, али и едукацији одговорних особа у институцијама БиХ управо ради бољег разумијевања значаја имплементације PIFC система“, рекао је Шакота.
Као приоритете у овој реформској области Шакота и Хилл истакли су попуњавање јединица интерне ревизије у институцијама БиХ и израду нове стратегије развоја система интерних финансијских контрола у институцијама БиХ будући да актуелни стратешки документ важи до краја 2018. године.
Састанку, одржаном у сједишту Централне хармонизацијске јединице Министарства финансија и трезора БиХ, присуствовале су Нисида Гјокси, координатор ЕК за реформе јавне управе и управљања јавним финансијама за Босну и Херцеговину и Албанију, и Ирена Шотра из Делегације ЕУ у БиХ.